top of page

Araç Muayene Raporu Dijitalde!

Ülkemizde araç sahiplerine çevre dostu bir hizmet sunmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, araç muayene raporlarını dijital ortama taşıyor.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle, TÜVTÜRK tarafından işletilen araç muayene istasyonlarında, araç muayene raporları dijital olarak da verilebilecek. Mayıs 2023 tarihi itibariyle araç muayene raporlarına dijital ortamdan erişim sağlayabileceksiniz.


Araç muayene raporlarının dijitale taşınmasıyla yılda 112 ton kağıt tasarrufu ile 1904 ağaç kesilmekten kurtarılacak. Ayrıca, 7 bin 840 metrekare çam alanı tahrip olmaktan kurtarılarak, 459 bin 200 kilovatsaat elektrik enerjisinin yanı sıra 196 bin litre akaryakıt tasarruf edilecek, 30 bin 240 metreküp atık gazın atmosfere salımı da engellenmiş olacak.

2023 başından itibaren araçların plakalarına yapıştırılan araç muayene etiketleri de kaldırıldı. Böylece kağıt kullanımını azaltacak bir uygulamaya daha imza atılmış oldu.


Muayene Raporuna Nereden Bakılır?

TÜVTÜRK tarafından işletilen istasyonlarda araç muayene sürecinin sonunda verilen raporlar, araç sahiplerine kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilecek. Ayrıca araç sahipleri olarak bu raporun özetine e-Devlet Kapısı'ndaki "Araçlarım" sekmesinden de ulaşabileceksiniz. Araç muayenelerinin geçerliliği konusunda denetimle yetkili kolluk kuvvetleri, dijital ortama taşınan bu muayene raporlarıyla araç muayene denetimlerinde fiziki rapora ihtiyaç olmadan uzaktan daha hızlı ve etkin denetimler yapabilecek.


Teknolojik çağın getirdiği kolaylıklar ile ruhsat kabımızda yer vermek zorunda kaldığımız evrak fazlalıklarından birine daha veda ediyor, pratik çözüme ve çevreciliğe merhaba diyoruz.


Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Sevgiyle kalın.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page