top of page

İkinci El Araç Alacaklar Dikkat!

Otomotiv sektöründe son durum nedir? Rakamlar nereye gidiyor? Soruların cevapları...


Malumunuz pandemi süreci, istikrarlı bir şekilde formunu korumaya devam ediyor. Konumuz her ne kadar otomotiv sektörü üzerine olsa da, piyasada her şey el yakmaya devam eder nitelikte olduğu için, konuya çokta yabancı olduğunuzu düşünmüyorum aslında.


'' Otomotiv sektöründe bir chip krizi dendi. Bazılarımız hafife aldı, bazılarımız ciddiyetine vardı. Chip krizi neden bu kadar önem içerebilir? Büyük çaplı fabrikalar önlemini almıştır, diye düşündük hepimiz aslında. ''

Tabi ki içinde bulunduğumuz senaryo bu şekilde gerçekleşmedi. Gelişen çağa ayak uydurmak zorunda olduğumuz şu dönemde evimizdeki televizyondan, elimizdeki tablet, telefona, oyun konsoluna vb. nice teknolojik ürünleri var saydığımızda, ürün gamı geniş kitleye hitap eden sektörel bir terimden bahsediyoruz aslında.


Gelin bir de bunu araçlar üzerinde düşünelim. Standart araçların üzerine yağmur damlasına cevap veren otomatik çalışan sileceklerin efendisi yağmur sensörü. Hava karardığında veya tünele girdiğimde otomatik yanan farların bekçisi far sensörü gibi ekipmanları dahi ekstra opsiyonlar olarak satın aldığımız dönemleri geride bırakıyoruz. İnanın çok değil ortalama 9 sene öncesinde bir markanın telefon görünümlü, bir kaç kombinasyonu üreten hayalet gösterge adı ile ilanlarda yerini almış göstergesinden sonra...Kendi yorumum ile çokta uzak bir tarih vermedim sektöre, yakın bir tarihte analog göstergelere veda ederiz demiştim. Ki günümüz teknolojisine baktığımızda en alt paket araçlar geniş kapsamlı, çok renkli fonksiyonel göstergeler ile gelmeye başladı.


Geleceğe Yolculuk


Peki sadece bununla mı kalıyor? Tabi ki hayır. Direksiyon başında dikkatinizin dağıldığını hisseden sizi uyaran, gerektiğinde şerit içerisine yönlendiren teknolojiler. Dahası; artık sizin gece kullanımda görüş açınızı üstün kılan far teknolojileri zamanında yanmanın dışında, ihtiyaca göre kendi içerisinde birbirlerini görevlendiriyor ve yönlendirmeli yanıyor. Üzerine cabası, karşı taraftaki aracın sürücüsünü rahatsız etmemek adına dahi bunu uyarlayabilecek yeteneklere sahip. Hatta size sıra dışı bir teknoloji örneği vermek gerekirse; şu an stoklarımızda yer alan bir araç, siz aracınızı sürüyorsunuz ilgili konuma geldiğinizde aracınızdan ayrıldınız ve tekrar eşlik ettiniz. Bilgi ekranı üzerinde komutu veriyorsunuz ve siz hiç bir şey yapmadan aracınız sizin için son geldiği 50mt mesafeyi hafızasında yer verdiği için geri sürüş modunda direksiyon hakimiyeti de aracınızda olmak üzere sizi eski konuma götürebiliyor. Haricen geri sürüyorsunuz bir engel varsa siz isteseniz dahi fren kontrolünü kendi ele geçiriyor. Çar-pa-mı-yor-su-nuz!


Şimdi düşünelim; Otomatik park asistanları, sürüş asistanları, 360''kameralar, sensörler ile donatılmış tampon ve ızgara arkaları vb. akıl almaz bir yığın üstün özellik. Beraberinde tüm bu özelliklere eşlik edecek chip gerektiğinde üretimde sıkıntıların baş göstereceği tabi ki belirgin. Pandemi sürecinde dünya genelinde ekonomik döngünün devam edebilmesi için bir takım serbestlikler sağlanıyor olsa da, bir takım standartların da formunu koruyor olması lazım. Hiç bir şey pandemi sürecinin öncesindeki gibi değil aslında, mesai saatlerinden tutun, ülkeler arası alış veriş ortamına, stok, sevkiyat durumuna. Bir takım yetersizlikler baş gösterdiğinde bu da hammadde fiyatından tutun, üretimin son aşamasına kadar yansıyor. Doğal olarak otomotiv sektörüde dahil, aldığımız her şey el yakacak kıvama geliyor.


Pandemi sürecinde de toplu taşımadan uzaklaşmak isteyen, bireysel kullanıma ağırlık vermeyi talep eden kitle çoğaldıkça sektörde dönemsel canlılıklar oluştu. Özellikle de geçen sene bu tablo inanılmaz bir artış grafiği sergiledi. Bu yılın ilk yarısında ki durgunluk, pandemi sona erer beklentisi, bir takım belirsizlikler veya yatırım için kitlelerin farklı kazanç kapıları araması gerekçesiyle otomotiv sektöründe bir sakinlik söz konusuydu. Tabi bu süreç yılın başında boy gösteren, hafife alınan chip krizi haberleri aslını yansıtana kadar sürdü. Yılın ikinci yarısı itibari ile durgunluk, seyrini küçük küçük artışlarla başlayan yükseliş gösteren seyir grafiği ile gözler önüne serdi. Yakın dönem ötv matrahında yapılan kolaylıkta bunun cevabı diyebiliriz. Alt sınıf araçlara uygulanan indirim tutarı karşılığında stok araç bulunamadı. İkinci el piyasasında bırakın 0km ilan girilen aracı 1-2 yaşında ki araç dahi liste fiyatından yukarı değerde fiyatlandırılmasına sebep oldu. Kısacası aracınızı değerinde veya üzerinde sattınız diye sevinmek yerine, nakitte kalma sürenizi uzun tutmadan hedeflediğiniz araca sahip olmanızda fayda var diye düşünüyorum.


En kısa süreçte, hayallerinizdeki araca uygun fiyat bandında kavuşmanız dileklerimizle...


Sevgiyle kalın,

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle...


Son Yazılar

Hepsini Gör

4件のコメント


övünç kemer
övünç kemer
2021年10月07日

Dürüst ,ilkeli,güvenilir,kalite hepsinin bir arada toplanması demek ( Korkmazlar Garage ) demek.

いいね!
hasankorkmazlargarage
hasankorkmazlargarage
2021年10月07日
返信先

Verdiğin değer ve kıymetli yorumun için sonsuz teşekkürlerimizle kıymetli dost. Sevgier. Selamlar

いいね!

altun burak
altun burak
2021年10月07日

Güvenilir,kaliteli,temiz araç almak icin korkmazlar garage seçmek bizim ilk tercihimizdir.

いいね!
hasankorkmazlargarage
hasankorkmazlargarage
2021年10月07日
返信先

Elimizden geldiğince çizgimizin bir adım ötesinde hedefler belirleyerek ilerlemek üzere her daim sizler için yola çıkıyoruz. İyi ki varsınız değerli dostlar. Sevgiler. Saygılar bizlerden...

いいね!
bottom of page