top of page

Yaz Geldi! Arabamız Yaza Hazır Mı?

Bakımlı olan her şey daha uzun süre bozulmadan kalabilir. Ne de olsa yolculuklarımızın daha zevkli ve sağlıklı hale gelmesini hepimiz isteriz.

Şimdi size aracınızın yaz bakımı için yapılması gereken bir kaç kontrol bilgisi hatırlatmak istiyorum.
1) Lastik kontrollerini yapalım.

Yazın arabamıza bindiğimizde lastik problemi yaşamak istemeyiz elbette. Aracımızın yakıt verimliliğini (ki yakıt verimliliği hassas noktamız:)) ve sürüş kalitesini artıracağı için lastik basıncını mutlaka kontrol etmeliyiz.


2) Arabanızın Klima Bakımını Unutmayın

Yaz geldiğinde gezilecek yerlerin sayısı artış gösteriyor. O da ne, bir sorunumuz var! Arabanızın kliması çalışmıyor! Ya da yeterince soğutma yapamıyor. Bu sizi son derece rahatsız edecektir. Bu yüzden klima bakımını Araba Yaz Bakımı kapsamına dahil etmeniz çok önemli dolayısıyla klima temizliği çok önemli. Kavurucu yaz sıcaklarında aracınızda bunalmak istemezsiniz öyle değil mi? :)

3) Frenlerin Düzgün Çalıştığına Dikkat Edelim

Hayati önem taşıyan kurallarımızdan. Durmanız gereken noktada durabileceğinizden emin olmak için aracınızın frenlerini yılda iki defa mutlaka kontrol ettirin. Bu normal bir fren muayenesinin veya araç bakım kontrolünün çok önemli bir parçasıdır. Her zaman fren sıvılarının temiz ve doğru seviyelerde olduğundan mutlaka emin olmalısınız.


4) Farları Kontrol Edelim

İşlevini yerine getiremeyen bir farı ya da diğer ışıklarınızdan herhangi birini (fren lambaları, geri vites lambaları, flaşörler) gözden kaçırabiliyoruz. Bunu önlemek için düzenli ve periyodik olarak bakım yapmak gerekiyor Böylece artık her şeyin eksiksiz olduğuna emin olabilirsiniz.


5) Hava Filtresini Değiştirelim

Hava filtresini yılda en az iki defa mutlaka değiştirin. Bu işlem, arabanızın sorunsuz ve sessiz çalışmasını sağlamak için son derece gerekli bir araç bakım aşaması olacaktır.


6) Akü Kontrolü Yapın

Kışın, aracınızın aküsünde hızlı bir şekilde paslanma oluşabilir. Her bahar ya da yaz başında akünün direklerini ve kablolarını mutlaka kontrol edin. Böylece akülerde bozulma ve paslanmanın önüne geçebileceksiniz. Böylece arabanızı her kullandığınızda sizin için problemsiz ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca arabanızda bir Akü Takviye Kablosu bulundurmak her zaman faydalı olacaktır. Yazın araba kullanırken yolda kalmak istemeyeceğiniz için Araba Yaz Bakımı çerçevesinde akülerinizi sıkı kontrolden geçirmeniz son derece önemli.


7) Motor Yağı

Aracınızın motor yağını mutlaka kontrol edin. Her 10.000-15.000 km’de(yağın bakım süreç niteliğine oranla) bir mutlaka değiştirin. Değişim kilometresi gelmemiş olsa bile yağ seviyesinde azalma olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Yağ seviyesinde azalma varsa mutlaka uzman bir servise götürerek yağ seviyesindeki azalmanın sebeplerini araştırın. Araç motor yağının azalmasına karşın aracınızda her zaman motor yağı bulundurun.


8) Sileceklerin Bakımı ve Kontrolü

Yazın yağış olsun veya olmasın sıcak ve tozlu hava nedeniyle camlarınızı temizlemeniz gerekir. Bu nedenle silecekler kontrol edilmeli ve eğer eskimiş ise görüş açısı ve sürüş güvenliği açısından yenilenmeli, cam suyu seviyesi kontrol edilmeli ve cam suyu bittiğinde hemen saf su eklenmelidir.


9) Arabanızın İç Temizliğini Unutmayalım

Araba Yaz Bakımı sürecinde araç içi temizlikte son derece önemli. Koltuk derilerinin temiz olması, diğer objelerin ve tüm iç mekanın gözden geçirilmesi bu aşamada oldukça gerekli. Bu temizlik arabanızdan daha iyi performans almanızı sağlar. Böylece daha sağlıklı bir araç kullanımı yapmış olacaksınız.


Eee bu kadar şeye dikkat ettik ne mi oldu?


Unutmayalım ki Araba Bakımı ihmale gelecek bir süreç değil. Özellikle Araba Yaz Bakımı konusu. Yaklaşan yaz ayları için büyük ihtimalle arabanızı kullanacaksınız. Her nereye gidecek olursanız olun sonuç değişmez. Bu sürüşler sırasında sorunla karşılaşmak istemiyorsanız güvenli ve sağlıklı bir araba kullanımı, her zaman önceliklerinizden biri olmalı. Sorunsuz, daha rahat ve kaliteli bir araba kullanımı için araba yaz bakımı önerilerimizi mutlaka dikkate alın ve uygulayın. Bu teknik bakımlar sonrasında, hem yaz ayları boyunca rahat ve güvenli bir araç kullanımı elde edersiniz, hem de aracınızın 2.el piyasasını yükseltirsiniz :)


Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğimizle

Saygılarımızla116 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 Comments


Hasan Gündüz
Hasan Gündüz
Jun 02, 2022

Aracımızla ilgili faydalı bilgiler vermeniz çok güzel olmuş. Video olsa çok daha güzel olurdu. Bizim insanımız okumayı pek sevmez. Emeğinize sağlık. Çok teşekkür ederim.

Like
Replying to

Öncelikle bizler teşekkürlerimizi sunarız yakın ilgi ve takibiniz için, faydalı olabiliyorsak ne mutlu bizlere. Reels videoları ile kısa kesitler halinde başladık. En kısa süreçte bu konu içinde bir video diyelim o zaman ;) sevgi ve selamlarımızla..

Like
bottom of page